Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Úvodní stránka

Městys Netvořice 


Městys Netvořice

Městys Netvořice leží v malebné krajině mezi zámkem Konopiště a rekreační oblastí Slapy, 15 km od okresního města Benešov - viz. Kde nás najdete.


První písemné zmínky o Netvořicích pochází z roku 1205. Archeologické nálezy z roku 1883 na vrchu Jáchym jsou důkazem osídlení tohoto kraje již v době kamenné a bronzové. Rakouský císař Leopold I. povýšil 24. 4. 1713 Netvořice na městečko a při této příležitosti mu byl udělen i znak (sv. Vít) - viz. Historie.


Zajímavou architektonickou dominantou obce je katolický kostel Nanebevzetí Pany Marie. Byl postaven v letech 1751 - 1760 na náklady svatovítské kapituly. Nejvíce navštěvovaným místem je Městské muzeum v Netvořicích. Bylo založeno v r. 1919 "Spolkem rodáků z Netvořic a okolí". V muzeu je k vidění jedinečná sbírka týnecké kameniny - krásné talíře, mísy, konvice, ale také další exponáty, které byly vytvořeny z darů rodáků, např. cenné mince, zbraně, sklo atd. Zajímavostí je i "Sbor spasitele", který byl slavnostně otevřen 28. 9. 1937. V době okupace Netvořic se stal Sbor spasitele skladištěm potravin a lihovin pro německé vojáky. Zvony tohoto kostela (Prokop Holý a Jiří z Poděbrad) poprvé bohužel zazněly při úmrtí prezidenta T. G. Masaryka.


V současné době patří k obci osady Maskovice, Dunávice, Tuchyně, Lhota, Radějovice a Všetice. Nyní má obec i s osadami 1131 obyvatel. V obci je obecní úřad, škola s novou tělocvičnou, školka, sokolovna, pošta, menší prodejny soukromníků s potravinami, ovocem, květinami, masna a také autoopravna, autolakovna a stavebniny. Největším podnikem je nově vybudovaná výroba hraček německé firmy EICHHORN Produktions spol. s.r.o., kde nachází stále více lidí zaměstnání. Pro návštěvníky je připraveno občerstvení v restauraci  "Na Radnici".


Tato oblast byla vždy zemědělská, ale jen malá část obyvatelstva pracuje v tomto oboru. Soukromí zemědělci chovají skot, vepře i koně. Krajina je krásná, lesy, pole, louky a blízkost povodí Sázavy a Vltavy zvyšuje atraktivnost našeho městečka pro turisty, chataře i chalupáře.